Nagłowek strony

Zasady

Cel i zakres tematyczny czasopisma

Na łamach czasopisma "Dermatologia Praktyczna" publikowane są prace z zakresu dermatologii dziecięcej, dermatologii estetycznej, fotodermatologii, wenerologii, dermatologii klinicznej, dermatochirurgii, psychodermatologii, a także takich dziedzin, jak: immunologia, geriatria, flebologia, alergologia i kosmetologia.
Czasopismo jest wysyłane do prenumeratorów mieszkających głównie w Polsce, zwłaszcza do lekarzy specjalizujących się w dermatologii oraz do innych osób zainteresowanych tą dziedziną.
„Dermatologia Praktyczna” ma na celu dostarczenie lekarzom praktycznej wiedzy, szczególnie na temat diagnozowania i leczenia różnych chorób skóry.

 

Działy

Prace Oryginalne

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Prace Przeglądowe

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Opisy przypadków

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Sprawozdania z konferencji/zjazdów

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Pytania do Specjalisty

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Dział Porad Prawniczych

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Warto Przeczytać

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Program Edukacyjny - Dermatologia Praktyczna

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane
 

Proces recenzji

Prace podlegają ocenie przez recenzentów wyznaczonych każdorazowo przez Redaktora Naczelnego. Redakcja zastrzega sobie prawo do dokonywania poprawek i skrótów tekstu. Ostateczną decyzję dotyczącą kwalifikacji pracy do druku podejmuje Redaktor Naczelny.

Procedurę recenzowania dostosowano do zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Redakcja czuwa, by nie doszło do konfliktu interesów między recenzentem a autorem recenzowanej pracy – by obu podmiotów nie łączyły relacje osobiste, stosunki podległości zawodowej ani bezpośrednia współpraca naukowa w ostatnich dwóch latach poprzedzających napisanie recenzji.

Procedura recenzowania:

a) Autor (autorzy) przysyła (przysyłają) artykuł – w formie elektronicznej lub na płycie CD – do redakcji „Dermatologia Praktyczna” z prośbą o opublikowanie.

b) Do pracy powinno być dołączone oświadczenie, że artykuł nie był wcześniej drukowany ani wysyłany do publikacji w innym czasopiśmie lub portalu internetowym (formularz oświadczenia do pobrania na stronie internetowej www.dermatologia-praktyczna.pl) oraz list do redakcji. Obowiązujący tekst oświadczenia – dostosowany do zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwestii przeciwdziałania nagannym praktykom „ghostwriting” i „guest autorship”, będących wyrazem nierzetelności i nieetyczności naukowej. Zawiera on deklarację o wkładzie każdego z autorów w powstanie pracy.

c) Prace nadesłane do redakcji są poddawane formalnej ocenie redakcyjnej i opracowaniu językowemu. Jeśli artykuł nie spełnia przyjętych przez redakcję kryteriów, może być odrzucony.

d) Zaakceptowany wstępnie artykuł jest przesyłany redaktorowi naukowemu, który zajmuje się tematyką poruszoną w pracy. Redaktor tematyczny ocenia poprawność zastosowanej metodologii i terminologii oraz zgodność struktury pracy z zasadami określonymi w regulaminie publikacji prac.

e) Po usunięciu danych identyfikacyjnych autora (autorów) zaakceptowany wstępnie przez redaktora tematycznego artykuł jest wysyłany do recenzji.

f) Recenzji dokonuje jeden lub dwóch współpracujących z redakcją „Dermatologia Praktyczna” recenzentów (lista recenzentów publikowana na stronie internetowej czasopisma). Recenzentami są pracownicy nauki, specjaliści, którzy zajmują się tematyką poruszoną w pracy lub bardzo zbliżoną.

g) W procedurze recenzowania są zachowane zasady anonimowości: recenzent (recenzenci) i autorzy nie znają swoich tożsamości, tzw. double-blind review process. Celem jest uniknięcie stronniczości.

h) Recenzenci, działając niezależnie od siebie, oceniają publikację i wysyłają swoje oceny redakcji.

i) Recenzja musi mieć formę pisemną i zawierać jednoznaczny wniosek o dopuszczenie pracy do publikacji, dopuszczenie jej do publikacji po uwzględnieniu merytorycznych uwag recenzenta lub odrzucenie.

j) Autor pracy jest informowany o wyniku recenzji. Może również zapoznać się z jej treścią. Formularz recenzyjny dostępny na stronie internetowej www.dermatologia-praktyczna.pl.

k) Redakcja, na podstawie ocen, podejmuje decyzję o odrzuceniu publikacji, przyjęciu jej do druku lub odesłaniu do autora w celu naniesienia poprawek; w tym ostatnim wypadku, redakcja razem z publikacją odsyła autorowi teksty recenzji – po usunięciu z nich informacji o tożsamości recenzentów.

l) Po otrzymaniu recenzji z uwagami krytycznymi autor ma obowiązek się do nich ustosunkować i nanieść odpowiednie zmiany w tekście publikacji.

m) Poprawiony tekst publikacji wraz z odpowiedziami na uwagi recenzentów autor ponownie wysyła do redakcji, po czym redakcja podejmuje ostateczną decyzję o odrzuceniu bądź przyjęciu publikacji do druku.

 

Zasady etyki

Prace doświadczalne prowadzone na ludziach muszą być przeprowadzone zgodnie z wymogami Deklaracji Helsińskiej, co należy zaznaczyć w opisie metodyki. Na przeprowadzenie takich prac Autorzy muszą otrzymać zgodę Terenowej Komisji Nadzoru nad Dokonywaniem Badań na Ludziach (Komisji Etycznej). Na prace wykonane na podstawie badań na zwierzętach także Autorzy powinni posiadać zgodę odpowiedniej komisji. Uzyskanie tej zgody powinno być potwierdzone oświadczeniem Autorów w piśmie kierującym pracę do druku.
Autorzy prezentujący opisy przypadków są zobowiązani do nieujawniania danych osobowych pacjentów. W przypadku zdjęć, w razie jakichkolwiek wątpliwości, że fotografia niewystarczająco chroni anonimowość pacjenta, jego zgoda jest wymagana do publikacji artykułu.

 

Recenzenci

Prof. Zygmunt Adamski (Polska)
Prof. Ligia Brzezińska-Wcisło (Polska)
Prof. Anca Chiriac (Rumunia)
Prof. Bożena Dziankowska-Bartkowiak (Polska)
Prof. Tomasz Mroczkowski (USA)
Prof. Klas Nordlind (Szwecja)
Prof. Helena Rotsztejn (Polska)
Prof. Franciszek Seneczko (Polska)
Prof. Ewa Trznadel-Grodzka (Polska)
Prof. Svitlana Oleksandrivna Halnykina (Ukraina)