Nagłowek strony

Zasady

Cel i zakres tematyczny czasopisma

Idea, cel i program "Neurologii Praktycznej" to śledzenie rozwijającej się dynamicznie wiedzy medycznej z dziedziny neurologii – bezpośrednie dotarcie do źródłowych materiałów nie zawsze jest możliwe. Większość najnowszych faktów i poglądów oraz istotnych standardów i zaleceń można znaleźć w czasopismach międzynarodowych, słabo jednak dostępnych w Polsce ogółowi lekarzy praktyków, nie tyle z powodu barier językowych, ale ze względu na bariery ekonomiczne.
Dlatego "Neurologia Praktyczna" stawia na artykuły tłumaczone z zagranicznych czasopism, zwłaszcza na te, które są ważne dla codziennej praktyki, jej unowocześniania i doskonalenia.
Tematyka czasopisma to głównie neurologia, ale także psychologia, nauki farmacutyczne, nauka o zdrowiu.

 

Działy

Postępy neurologii praktycznej

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Artykuły tłumaczone

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Omówienia

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Ogólne problemy praktyki lekarskiej

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Co warto przeczytać, co warto mieć w bibliotece

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Kalendarium konferencji naukowych

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Quiz

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane
 

Proces recenzji

Procedura recenzowania:

1. Autor (autorzy) przysyła (przysyłają) artykuł – w formie elektronicznej lub na płycie CD – do redakcji „Neurologia Praktyczna” z prośbą o opublikowanie.
2. Do pracy powinno być dołączone oświadczenie, że artykuł nie był wcześniej drukowany ani wysyłany do publikacji w innym czasopiśmie lub portalu internetowym (pkt 3 regulaminu, formularz oświadczenia do pobrania na stronie internetowej www.neurologia-praktyczna.pl) oraz list do redakcji. Obowiązujący tekst oświadczenia – dostosowany do zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwestii przeciwdziałania nagannym praktykom „ghostwriting” i „guest autorship”, będących wyrazem nierzetelności i nieetyczności naukowej. Zawiera on deklarację o wkładzie każdego z autorów w powstanie pracy.
3. Prace nadesłane do redakcji są poddawane formalnej ocenie redakcyjnej i opracowaniu językowemu. Jeśli artykuł nie spełnia przyjętych przez redakcję kryteriów, może być odrzucony.
4. Zaakceptowany wstępnie artykuł jest przesyłany redaktorowi naukowemu, który zajmuje się tematyką poruszoną w pracy. Redaktor tematyczny ocenia poprawność zastosowanej metodologii i terminologii oraz zgodność struktury pracy z zasadami określonymi w regulaminie publikacji prac.
5. Po usunięciu danych identyfikacyjnych autora (autorów) zaakceptowany wstępnie przez redaktora tematycznego artykuł jest wysyłany do recenzji.
6. Recenzji dokonuje jeden lub dwóch współpracujących z redakcją „Neurologia Praktyczna” recenzentów (lista recenzentów pokrywa się z listą Rady Naukowej, publikowana w czasopiśmie i na stronie internetowej). Recenzentami są pracownicy nauki, specjaliści, którzy zajmują się tematyką poruszoną w pracy lub bardzo zbliżoną.
7. W procedurze recenzowania są zachowane zasady anonimowości: recenzent (recenzenci) i autorzy nie znają swoich tożsamości, tzw. single-blind review process lub double-blind review process. Celem jest uniknięcie stronniczości.
8. Recenzenci, działając niezależnie od siebie, oceniają publikację i wysyłają swoje oceny redakcji.
9. Recenzja musi mieć formę pisemną i zawierać jednoznaczny wniosek o dopuszczenie pracy do publikacji, dopuszczenie jej do publikacji po uwzględnieniu merytorycznych uwag recenzenta lub odrzucenie.
10. Autor pracy jest informowany o wyniku recenzji. Może również zapoznać się z jej treścią. Formularz recenzyjnydostępny na stronie internetowej www.neurologia-praktyczna.pl.
11. Redakcja, na podstawie ocen, podejmuje decyzję o odrzuceniu publikacji, przyjęciu jej do druku lub odesłaniu do autora w celu naniesienia poprawek; w tym ostatnim wypadku, redakcja razem z publikacją odsyła autorowi teksty recenzji – po usunięciu z nich informacji o tożsamości recenzentów.
12. Po otrzymaniu recenzji z uwagami krytycznymi autor ma obowiązek się do nich ustosunkować i nanieść odpowiednie zmiany w tekście publikacji.
13. Poprawiony tekst publikacji wraz z odpowiedziami na uwagi recenzentów autor ponownie wysyła do redakcji, po czym redakcja podejmuje ostateczną decyzję o odrzuceniu bądź przyjęciu publikacji do druku.

 

Zasady etyki

Jeśli praca ma charakter doświadczalny, a badania są prowadzone u ludzi, autorzy powinni wskazać, czy zastosowane procedury były zgodne z Deklaracją Helsińską z 1975 roku, zmienioną w 2000 roku (w sprawie zasad etycznych w środowisku medycznym i zakazu ujawniania nazwiska pacjenta,  inicjałów lub szpitala) oraz norm etycznych właściwej komisji do spraw badań na ludziach (zarówno instytucjonalnych, jak i krajowych).

 

Recenzenci

Prof. dr hab. n. med. Halina Bartosik-Psujek, Wydział Medyczny, Instytut Fizjoterapii, Uniwersytet Rzeszowski, Polska
Prof. dr hab. n. med. Walenty Michał Nyka, Polska
Prof. dr hab. n. med. Adam Stępień, Klinika Neurologiczna, Wojskowy Instytut Medyczny, Polska